Prečo kandidujem v Prievidzi?

Autor: Oto Kóňa | 29.10.2014 o 15:59 | (upravené 29.10.2014 o 16:08) Karma článku: 4,40 | Prečítané:  1123x

Niekoľko rokov som nad tým uvažoval a citlivo vnímal dianie v našom meste. Stretával mnoho Prievidžanov, rozprával sa a pozorne počúval. Videl som neprávosť pri rušení ZŠ na Mariánskej ulici a krutosť, ktorá zasiahla nevinných učiteľov a žiakov. To ma veľmi zasiahlo. A verím, že ako poslanec budem môcť zabrániť efektívnejšie podobným chybám, ale hlavne ich zastaviť už v zárodku a navrhovať riešenie, ktoré pomáhajú.

Preto som sa rozhodol kandidovať ako nezávislý poslanec v Prievidzi. Tu som vyrástol, chodil do škôlky, ZŠ aj na náš legendárny gympel. Šťastné detstvo, prvé priateľstvá, lásky, koncerty, tenisové roky na kurtoch v Bojniciach. Vždy, keď sem prichádzam, tak si na to spomínam a cítim “teplo” a kľud. Mám to tu veľmi rád a mrzí ma, že takmer vždy na odpoveď, že som z PD počujem asociáciu na štýl “najväčšia diera je Prievidzaaa”. Mrzí ma, že Prievidza stagnuje, veľa ľudí, hlavne z mojej generácie, k nej nemá vzťah a celkovo atmosféra tu nie je najoptimistickejšia.
Predtýmto rozhodnutím som roky intenzívne sledoval vývoj v mojom meste, rozprával sa dlho s desiatkami ľudí aké problémy vidia, ale aj aké výzvy a možnosti má Prievidza. Cítim veľkú nádej a optimizmus. Je tu množstvo ľudí, ktorí makajú a robia nezištne úžasnú prácu. A o nich chcem písať, spolupracovať s nimi a pomáhať ich skvelým projektom.

Pred 3 rokmi som veľa z nich mal možnosť spoznať a spoločne bojovať za záchranu ZŠ Mariánska, a logickejšie a férovejšie riešenie rušenia škôl. Bol to intenzívny polrok, kedy sme dennodenne argumentovali, diskutovali a snažili sa, aby spravodlivosť zvíťazila. Na začiatku Mestské zastupiteľstvo zrušilo dve školy, na základe diletantskej analýzy a veľmi o tom ani nechceli diskutovať a odpovedať na relevantné otázky. Nič na tom žiaľ nemenila ani petícia, ktorú podpísalo viac ako 6 000 ľudí z Prievidze a okolia. Nepomohli ani názory nezávislých odborníkov. Vtedy som videl v plnej nahote ignoranciu väčšiny poslancov a vedenia mesta. Veľmi ma to sklamalo a nerozumel som ako ľudia, ktorí dostali mandát od občanov s nimi nevedia ani slušne diskutovať a argumentovať aspoň základnou logikou.
Našťastie potom ministerstvo školstva využilo svoje právo neschváliť zrušenie a škola doteraz pekne funguje. A stále si udržiava vysokú kvalitu. Žiaľ, ten polrok plný neistoty a stresu riaditeľky a desiatok učitelov a učiteliek, ktorí túto školu vybudovali, už nikto nevráti. Nehovoriac o pocitoch žiakov a ich rodičov. 

Vtedy som pochopil, že sa dá bojovať aj na pohľad s “veternými mlynmi”, že sa nájdu ľudia, ktorí sú ochotní spravodlivosti venovať svoj čas a dlhé noci popri práci. 
To je hlavná motivácia, prečo sa chcem uchádzať o dôveru ľudí a pracovať intenzívne ako poslanec. Takéto podobné situácie a problémy budem môcť oveľa rýchlejšie riešiť, s mandátom a moje priame otázky už nebudú môcť byť v takej miere ignorované. 

Posledných 10 rokov som žil v Banskej Bystrici, Brne, New Yorku a Bratislave. Študoval som, pracoval v cestovke, PR agentúre, skúmal voľby, pomáhal neziskovkám, ale aj robil sendviče v USA.  Vyskúšal som si toho mnoho, stretol veľa inšpiratívnych ľudí, rozbehol pekné projekty, ale aj párkrát padol na dno a bol na mizine. Všetko malo zmysel a za všetko som veľmi vďačný. Štúdium, brigády, cestovanie, prvá seriózna full-time práca, život na voľnej nohe a rozbeh vlastného podnikania.

Preto sa aj o poslanca uchádzam s maximálnou pokorou a chcem sa veľa učiť a hlavne počúvať. Ale aj nekompromisne ako doteraz dodržiavať férovosť a pomáhať tým, čo to potrebujú. Za posledné desaťročie som často začínal úplne od nuly. Tak je to aj v prípade tejto kandidátury a teším sa na to. 

Mám teraz veľa energie a odhodlania. Posledné obdobie rozbehu vlastného biznisu a noví kolegovia mi dodali veľa síl. Baví ma riešiť problémy a dosahovať výsledky, čo najskôr. Mám ale aj veľký rešpekt a bez vašej podpory by to bolo ťažké, kamaráti. Preto vás budem stále citlivo počúvať a nevzďalovať sa. 

O vstupe do politiky som veľa rozmýšlal, zaujímam sa o ňu od 13 rokov, keď som ešte pod lavicou na základke čítal noviny, potom počas celého štúdia a stále je so mnou v nejakom rozsahu.
Už ale chcem priamo zobrať zodpovednosť, nielen radiť a konzultovať. Naozaj nemá žiadny zmysel ma od toho odhovárať a argumentovať “špinavou politikou”.  Už som sa rozhodol a aj keby som nebol zvolený v novembrových voľbách, tak budem pokračovať v práci pre Prievidzu naďalej. Moje rozhodnutie robiť viac pre mesto sa neviaže na tieto voľby a nejakú “kampaň”.

Vo svojom živote som mal veľké šťastie. Mám skvelú rodinu, super kamarátov a kolegov, som zdravý a môžem viesť pomerne spokojný život. Preto cítim veľkú potrebu niečo málo vrátiť späť a makať pre Prievidzu. 

Tak poďme na to! :)

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Môže sa ľahko stať, že českú vládu povedie Slovák

Dôvody, pre ktoré by väčšina Čechov mala závidieť Slovákom ich politiku. Preferencie potvrdzujú, že tretina ľudí si ešte nevybrala.

EKONOMIKA

Časť severného obchvatu Prešova je o krok bližšie, NDS chystá súťaž

Výstavbu rýchlostnej cesty štát rozdelil na dve etapy.


Už ste čítali?