Prečo kandidujem v Prievidzi?

Autor: Oto Kóňa | 29.10.2014 o 15:59 | (upravené 29.10.2014 o 16:08) Karma článku: 4,40 | Prečítané:  1120x

Niekoľko rokov som nad tým uvažoval a citlivo vnímal dianie v našom meste. Stretával mnoho Prievidžanov, rozprával sa a pozorne počúval. Videl som neprávosť pri rušení ZŠ na Mariánskej ulici a krutosť, ktorá zasiahla nevinných učiteľov a žiakov. To ma veľmi zasiahlo. A verím, že ako poslanec budem môcť zabrániť efektívnejšie podobným chybám, ale hlavne ich zastaviť už v zárodku a navrhovať riešenie, ktoré pomáhajú.

Preto som sa rozhodol kandidovať ako nezávislý poslanec v Prievidzi. Tu som vyrástol, chodil do škôlky, ZŠ aj na náš legendárny gympel. Šťastné detstvo, prvé priateľstvá, lásky, koncerty, tenisové roky na kurtoch v Bojniciach. Vždy, keď sem prichádzam, tak si na to spomínam a cítim “teplo” a kľud. Mám to tu veľmi rád a mrzí ma, že takmer vždy na odpoveď, že som z PD počujem asociáciu na štýl “najväčšia diera je Prievidzaaa”. Mrzí ma, že Prievidza stagnuje, veľa ľudí, hlavne z mojej generácie, k nej nemá vzťah a celkovo atmosféra tu nie je najoptimistickejšia.
Predtýmto rozhodnutím som roky intenzívne sledoval vývoj v mojom meste, rozprával sa dlho s desiatkami ľudí aké problémy vidia, ale aj aké výzvy a možnosti má Prievidza. Cítim veľkú nádej a optimizmus. Je tu množstvo ľudí, ktorí makajú a robia nezištne úžasnú prácu. A o nich chcem písať, spolupracovať s nimi a pomáhať ich skvelým projektom.

Pred 3 rokmi som veľa z nich mal možnosť spoznať a spoločne bojovať za záchranu ZŠ Mariánska, a logickejšie a férovejšie riešenie rušenia škôl. Bol to intenzívny polrok, kedy sme dennodenne argumentovali, diskutovali a snažili sa, aby spravodlivosť zvíťazila. Na začiatku Mestské zastupiteľstvo zrušilo dve školy, na základe diletantskej analýzy a veľmi o tom ani nechceli diskutovať a odpovedať na relevantné otázky. Nič na tom žiaľ nemenila ani petícia, ktorú podpísalo viac ako 6 000 ľudí z Prievidze a okolia. Nepomohli ani názory nezávislých odborníkov. Vtedy som videl v plnej nahote ignoranciu väčšiny poslancov a vedenia mesta. Veľmi ma to sklamalo a nerozumel som ako ľudia, ktorí dostali mandát od občanov s nimi nevedia ani slušne diskutovať a argumentovať aspoň základnou logikou.
Našťastie potom ministerstvo školstva využilo svoje právo neschváliť zrušenie a škola doteraz pekne funguje. A stále si udržiava vysokú kvalitu. Žiaľ, ten polrok plný neistoty a stresu riaditeľky a desiatok učitelov a učiteliek, ktorí túto školu vybudovali, už nikto nevráti. Nehovoriac o pocitoch žiakov a ich rodičov. 

Vtedy som pochopil, že sa dá bojovať aj na pohľad s “veternými mlynmi”, že sa nájdu ľudia, ktorí sú ochotní spravodlivosti venovať svoj čas a dlhé noci popri práci. 
To je hlavná motivácia, prečo sa chcem uchádzať o dôveru ľudí a pracovať intenzívne ako poslanec. Takéto podobné situácie a problémy budem môcť oveľa rýchlejšie riešiť, s mandátom a moje priame otázky už nebudú môcť byť v takej miere ignorované. 

Posledných 10 rokov som žil v Banskej Bystrici, Brne, New Yorku a Bratislave. Študoval som, pracoval v cestovke, PR agentúre, skúmal voľby, pomáhal neziskovkám, ale aj robil sendviče v USA.  Vyskúšal som si toho mnoho, stretol veľa inšpiratívnych ľudí, rozbehol pekné projekty, ale aj párkrát padol na dno a bol na mizine. Všetko malo zmysel a za všetko som veľmi vďačný. Štúdium, brigády, cestovanie, prvá seriózna full-time práca, život na voľnej nohe a rozbeh vlastného podnikania.

Preto sa aj o poslanca uchádzam s maximálnou pokorou a chcem sa veľa učiť a hlavne počúvať. Ale aj nekompromisne ako doteraz dodržiavať férovosť a pomáhať tým, čo to potrebujú. Za posledné desaťročie som často začínal úplne od nuly. Tak je to aj v prípade tejto kandidátury a teším sa na to. 

Mám teraz veľa energie a odhodlania. Posledné obdobie rozbehu vlastného biznisu a noví kolegovia mi dodali veľa síl. Baví ma riešiť problémy a dosahovať výsledky, čo najskôr. Mám ale aj veľký rešpekt a bez vašej podpory by to bolo ťažké, kamaráti. Preto vás budem stále citlivo počúvať a nevzďalovať sa. 

O vstupe do politiky som veľa rozmýšlal, zaujímam sa o ňu od 13 rokov, keď som ešte pod lavicou na základke čítal noviny, potom počas celého štúdia a stále je so mnou v nejakom rozsahu.
Už ale chcem priamo zobrať zodpovednosť, nielen radiť a konzultovať. Naozaj nemá žiadny zmysel ma od toho odhovárať a argumentovať “špinavou politikou”.  Už som sa rozhodol a aj keby som nebol zvolený v novembrových voľbách, tak budem pokračovať v práci pre Prievidzu naďalej. Moje rozhodnutie robiť viac pre mesto sa neviaže na tieto voľby a nejakú “kampaň”.

Vo svojom živote som mal veľké šťastie. Mám skvelú rodinu, super kamarátov a kolegov, som zdravý a môžem viesť pomerne spokojný život. Preto cítim veľkú potrebu niečo málo vrátiť späť a makať pre Prievidzu. 

Tak poďme na to! :)

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Šéfa ÚPN nazvali cuciakom, teraz ho koalícia považuje za diktátora

Šéf Ústavu pamäti národa viedol spor s českým ministrom financií Andrejom Babišom a zamestnancami, ktorí mali blízko k extrémizmu.

KOMENTÁRE

Premiér Fico mieri k jadru Únie. Ako sa k nemu prelúska?

Fico sa nenápadne začal dištancovať od susedov z V4.

SVET

Hlásna trúba brexitu kolabuje, Farageove výkriky už voličov nezaujímajú

Strane Ukip hrozí, že sa nedostane do parlamentu.


Už ste čítali?